mobile webchat

Genel Müdür'den Mesaj

Değerli paydaşlarımız,

Geride bıraktığımız yılı büyüme yönünde bir ivme ve pozitif göstergelerle tamamlayan Türkiye ekonomisi, 2020 yılının ilk ayına da olumlu bir başlangıç yapmıştır. Ocak ayında başta ihracat olmak üzere tüm ekonomik veriler yıllık planlamalara uygun olarak gerçekleşmiş olsa da Şubat ayı itibarıyla tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün ortaya çıkışıyla, bütün ülkeler gibi Türkiye ekonomisinde de yeni bir gündem başlamıştır.

Aşı ve tedavi çalışmalarının yoğun bir hızla devam ettiği yeni tip koronavirüse karşı önlemleri zamanında uygulamaya alan Türkiye, gelişmiş sağlık sistemiyle vatandaşlarına güven veren bir ülke olmayı başarmıştır. Salgının yayılma ihtimaline karşı alınan önlemlerin ekonomik faaliyetleri kesintiye uğratma riskine karşı, devletimizce hayata geçirilen önlemler de milletimizin pandemiye direnme gücünü artırmıştır. 

Hazine ve Maliye Bakanlığımız koordinasyonunda hayata geçen Ekonomik İstikrar Kalkanı, kamu bankalarımıza farklı müşteri profillerine ve tüm meslek gruplarına özel çözümler üretmeyi ön planda tutan bir aksiyon planı olmuştur. Gerek hane halkı ekonomisini gerekse farklı ölçeklerdeki işletmelerin mali yapısını korumayı amaçlayan bu adımların başarıya ulaşması için kamu bankaları büyük bir gayret içerisinde olmuştur. Vatandaşlarımızın ödeme sıkıntısı çekmemesi için sunduğumuz öteleme seçenekleri de toplumun tüm kesimlerinin rahat bir nefes almasını sağlamıştır.  

Bankamız tarafından esnaf ve sanatkârları korumak amacıyla hayata geçirilen Esnaf Destek Paketi bu uygulamalardan biridir. Müşterilerimize 6 aya kadar ödemesiz 25 bin TL’ye kadar İşletme Kredisi ve yine 25 bin TL’ye kadar limit imkânı sağladığımız Paraf Esnaf Kart, bu dönemde müşterilerimizden büyük ilgi görmüştür. İşletme Kredisi ile likidite ihtiyacını karşılayan küçük işletmeler, ilk 3 ay ödemesiz Paraf Esnaf Kart ile de tedarikçileriyle olan işlemlerini kolaylaştırmıştır.

Bankamız, aynı zamanda yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelerden olumsuz etkilenen işletmelerimizin ticari hayatlarını sürdürebilmeleri ve mevcut istihdam seviyelerini devam ettirebilmeleri için İşe Devam Kredi Desteği-Can Suyu İşletme Kredisi geliştirmiştir. Kredi Garanti Fonu desteğiyle hayata geçen bu kredide işletmelerin 2020 Şubat sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında azaltma yapmamaları ön koşul olarak tutularak, ülkemizdeki istihdamın korunması amaçlanmıştır. 

Yine bu dönemde, Halkbank müşterilerimizin gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve ticari faaliyetlerinin sürdürülmesi kapsamında düzenleyecekleri çeklerin ödenmesine yönelik fon tedarik etme amacıyla, Çek Ödeme Destek Kredisi oluşturulmuştur. Bankamız, bu ürünüyle piyasadaki güven ortamının devamına ve firmaların ticari itibarlarının korunmasına katkı vermeye devam etmiştir. 

Aylık hane halkı geliri 5 bin TL ve altında olan ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensupları ve diğer orta ve düşük gelir grubunda yer alanlar da Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi ile Bankamız tarafından desteklenmiştir. Dar gelirli müşterilerimizin sağlık, kira, fatura ödemeleri ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını 6 ay kredi geri ödemesi olmadan karşılayabilmelerini sağlayan bu kredimiz de vatandaşlarımızdan büyük ilgi görmüştür. 

Farklı ölçeklerdeki müşteri gruplarına yönelik yeni ürünlerimizi sunduğumuz ilk çeyrekte Bankamız çalışanları, olağanüstü bir özveriyle çalışarak Halkbank marka ve itibarına yakışan bir performans ortaya koymuştur. Yurt genelindeki bin şubemizde 21 bin çalışanımız, Bankamızın üstün hizmet kalitesini sürdürmüş ve işlemlerin en hızlı şekilde sonuçlanması için büyük gayret göstermiştir.

Bankamız tarafından çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumak üzere bu dönemde ayrıntılı bir sağlık tedbirleri planlaması yapılmış, bu kapsamda hayata geçirilen uygulamalar da Genel Müdürlüğümüz tarafından dikkatlice takip edilmiştir. Şube içi önlemleri artırdığımız ve sosyal mesafe kuralına büyük önem verdiğimiz bu dönemde, sıklıkla dezenfeksiyon çalışmaları yapılmıştır. Şubelerdeki yoğunluğu azaltmak üzere müşterilerimiz mümkün olduğunca alternatif dağıtım kanallarına yönlendirilmiş ve bu kanallardaki yoğunluğu karşılayacak altyapı hazırlıkları kesintisiz devam etmiştir.

Değerli paydaşlarımız,

Dünya ekonomisinin önemli bir sorunla yüz yüze geldiği 2020 yılı ilk çeyreği sonunda Bankamız toplam aktiflerini 2019 yılsonuna göre yüzde 7,5 artışla 491,2 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise 327,2 milyar TL’ye taşımıştır. Bu dönemde nakdi kredilerimiz, yüzde 12,5 artışla 347,9 milyar TL’ye yükselirken; toplam kredilerimiz yüzde 10,6 artışla 441,5 milyar TL olmuştur. KOBİ kredilerini de içeren ticari kredi hacmimizin yılsonu sonu itibarıyla yüzde 13,6 artarak 292,5 milyar TL’ye ulaştığı bu dönemde, KOBİ bankacılığı alanındaki pazar payımız ise yüzde 19,4 olmuştur. 

Kaynaklarımızı titizlikle kullandığımız bu dönemde önceliğimiz insana verdiğimiz değer olmuş, yatırımcılarımızdan aldığımız güçle imza attığımız çalışmalar, Bankamızın adına değer katmıştır. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu felaketin olumsuz etkilerini en kısa zamanda geride bırakacağımıza inanıyor, bu sürece katkı veren tüm paydaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. 

Saygılarımla,

Osman ARSLAN
Genel Müdür
Türkiye Halk Bankası A.Ş

KURUMSAL BİREYSEL